Bir Bahar Günü Ula’ da

İnsanların yaşamlarında bazı günler vardır, keşke herkes bu duyguyu yaşasa dediğiniz. Öyle bir gündü…  Yaşamın kasvetinden kurtulup genç gözlerinden uzaklara, on yıllar sonrasına baktım.  Her biri ayrı kıvılcım gençlerle yazma hazzını paylaştım.

Zühre Öğretmen. Telefonda bir ses olmaktan çıkıp, karşılaştığımızda çocuklarıyla özenle, içtenlikle ilgilenen bir rehber öğretmene dönüştü, hayran oldum.  Bu genç, çağdaş ve sevgi dolu öğretmen ve öğrencileri, umudumu, güvenimi, güzelliğe olan inancımı güçlendirdi. Bir buket çiçekle uzatılan dostluk ve yazma heyecanı  hepimizi sardı. Kalemin gücünden başladık söze öykü ve yazın dünyasına birlikte daldık. 

Düşünceleri, duyguları ve çalışmalarıyla atölyeye yaptıkları katkıyla birlikte zenginleştik. Sözcüklerin bizi taşıdığı öykü dünyaları şekillendirdik. Bana kendi yaptıkları pastalar, börekler, tatlılarla ev sahipliği yaptılar. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sıcak ilgileriyle yüreğim genişledi. Sözcükten çıktık yola birbirinden ilginç öykülere ulaştık. Bir bütün günü dolu dolu bir paylaşımla, göz ışıklarıyla, sımsıcak dostluk bağlarıyla anlamlı kıldık. Ben onlara dil ve yazın dünyasındaki deneyimlerimi aktardım onlar bana “z” kuşağı deneyimlerini.  Bu buluşmaya aracı olan, aydınlık öğretmenlerimiz ve okul müdürümüze teşekkürlerimle. Ula- Ermaş Anadolu Lisesinde, harika bir bahar günüydü. Keşfedilmemiş güzel insanların var olduğu güzel bir gün. 28 Nisan 2022

Yayınlayan

serapgokalp

Bursa doğumlu. Bir süre devlet memurluğu yaptı, istifa ederek otomotiv, gıda, tekstil, çelik, inşaat sektörlerinde değişik görevlerde çalıştı. İlk öyküsü Edebiyat-81 dergisinde 1983 yılında, daha sonra Yeni Olgu, Kıyı, Öner Sanat, Karşı, Yaklaşım, Yazko, Papirus, Agora, Türk Dili dergilerinde yayınlandı. Sonraki yıllarda; İle Dergisi, Patika Dergisi, Anafilya, Havuz, Öykü Teknesi, Sözcükler, Notos, Kurşun Kalem, Kar, Dünyanın Öyküsü, Kitaplık, Gösteri dergilerinde öyküleri, inceleme yazları yer aldı. İlk öykü dosyası Böcek Cinayetleri’dir. Ancak yayıncı tarafından yıllarca bekletilip basılmadığı için dosyayı geri almış ve imha etmiştir. İkinci dosyası Astak Kum Saatinde Akarken adlı kitabı, 2002 yılında Sistem Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı. Otuz sekiz yeni öyküsü 267 sayfalık bu ilk kitapta yer aldı. İkinci kitabı Kulak Misafiri, 2009 yılında Pupa Yayıncılık tarafından basıldı. Ödüllü öykülerinin yer aldığı bu kitabı Orhan Kemal Ödüllü üçüncü kitabı Tuz Saraylar izledi. 2010 yılında İlya Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı. Dördüncü kitabı Pirana Kahkahaları 2017 yılında Kanguru Yayınları tarafından yayımlandı. Kişisel kitapları dışında Anlatılan Bizim Hikâyelerimiz, Çığlık, Mübadele Öyküleri, Öykü Dostluğu, Kadınların Ruh Acıları, Öyküden Çıktım Yola-252 Yazardan Minimal Öyküler, Gurbet (Almanya, Gökyüzü Yayınevi Seçkisi) Tanzimattan Günümüze Rumeli Motifli Öyküler seçkilerinde öyküleri yer aldı. Kadın Yazarlar Derneği Yayını, Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor adlı projede öykü atölyeleri düzenleyerek aynı adlı yapıtta ve yine Kadın Yazarlar Derneği Yayını olan Söz Kesmek, Kına Yakmak, Nikah Kıymak adlı kitapta incelemeleri, yayınlandı. Öykü kitapları dışında Kalp Krizi, Bu Gece Uyku Yok Çünkü ve Buket Başaran Akkaya ile ortak oyunlaştırdıkları İki Çığlık, İki Türkü, Bir Ağıt adlı oyunları bulunuyor. Serap Gökalp’in bir öyküsünden oyunlaştırılan bu oyun Devlet Tiyatrolarına kabul edildi. Çalışmalarından Fadime Hanımın Işığı adlı öyküsü Petrol İş Sendikası – Kadın Öyküler Yarışmasında 2007 birinciliğini, Sisin İzi adlı öyküsü, Madenci Öyküleri Yarışması 2007 ikinciliğini, 16/24 Vardiyası adlı öyküsü, Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri Yarışması 2007 üçüncülüğünü kazanmıştır. 2009 yılında Tuz Saraylar adlı dosya ile katıldığı öyküleri Orhan Kemal Ödülü ikinciliğini almıştır. Metin incelemelerini dergilerde, internet edebiyat siteleri ve edebiyat etkinliklerinde, paylaşmaktadır. Halen ÇYDD Bodrum şubesinde ve Bodrum Kent Konseyinde gönüllü olarak çalışmakta öykü atölyeleri düzenlemektedır.

“Bir Bahar Günü Ula’ da” için 2 yorum

  1. Aşkolsun Serap,Ula’ya geliyorsun ve benim haberim olmuyor.Bir acı kahve ikram edebilirdim en azından.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s